cu noi esti mult mai informat

ACS SPORTUL BECLEAN-CS MINERUL RODNA 4-3 (1-1)

Scris in 11/06/2023 de J de S

FOTBAL-LIGA a IV a, Play-off, etapa  6.

În ultima etapă din această ediție de campionat, ACS Sportul Beclean a învins, pe propriul teren campioana județeană Minerul Rodna  cu scorul de 4-3. Meciul a fost aprig disputat,dar în limitele sportivității, ambele echipe dorindu-și victoria pentru publicul susținător și mândria fotbalistică. Prima repriză, momente importante: min 15, gol Rodna, marcator Brumă; min 30- lovitură liberă trimisă în bara transversală de Dodea din lovitură liberă; min 31, portarul oaspeților Bor scoate in extremis lovitura liberă executată de Zegrean; min 42, Paul Halas egalează 1-1.

Repriza a II a: min 47 Cozonac Tinuț, intrat la pauză, aduce în avantaj, Minerul,1-2; min 54, beclenarii reușesc egalarea prin Șimon.; asistăm apoi la două intervenții salvatoare ale portarului rodnean la șuturile lui Paul Halas, de departe, omul meciului cu trei goluri si o prestație încântătoare; min 67, Sportul preia conducerea pe tabela de marcaj, 3-2- gol Halas; „minerii”nu cedează reușesc egalarea 3-3, în min 82 prin jucătorul- antrenor, Val Munteanu. Paul Halas nu este de acord cu acest scor și „recidivează” din nou, în min86, stabilind scorul final 4-3. Astfel, echipa beclenară termină frumos acest campionat cu o victorie meritată în fața campioanei județene. FELICITĂRI JUCĂTORILOR și celor care susțin fenomenul fotbalistic la Beclean.

Au jucat. ACS Sportul, Vlasin, Cherecheș, Teutișan, Măluțan, Cioban, Zegrean, Obreja, Scurtu, ( M.Fechete), Doboș, Halas, Șimon. CS Minerul: Bor, Dodea, Valea, Patca, Pioraș (Alexa), Bortaș, (Sigheartău), Savu, Vilinczy, Munteanu, R.Hazbei, Brumă ( Cozonac); Arbitrii: Gotea Gabriel, Atănăsoaie Dan, Roiban Răzvan.