AU ÎNCEPUT ZILELE ORAȘULUI BECLEAN
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2023/09/20230901_130858-1200x675.jpg)
Distracție mare weekendul acesta în orașul de pe Someș. Astăzi, sâmbătă și duminică au loc Zilele Orașului Beclean. Anul acesta beclenarii sărbătoresc 788 de ani de la prima atestare documentară a Becleanului, iar Zilele Orașului Beclean se află la cea de-a XVIII-a ediție.
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2023/09/20230901_120359-1200x675.jpg)
Deschiderea oficială a evenimentului a avut loc astăzi, 1 septembrie, la primăria Beclean în cadrul unei ceremonii la care au participat invitați oficialități județene și locale, precum și din localitățile înfrățite cu orașul Beclean (Polonia și Republica Moldova).
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2023/09/20230901_130848-1200x675.jpg)
Locuitorii sunt așteptați să ia parte la evenimente în cadrul cărora vor avea loc concerte, competiții sportive, spectacol pentru copii și multe alte surprize pregătite de organizatori.
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2023/09/369752272_707268241414518_6228378305955925900_n.jpg)