SFINȚIREA CAPELEI MORTUARE DIN BOZIEȘ
De J de S in 27/05/2024
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2024/05/442486724_1003625775097063_3826361049915250847_n-1200x800.jpg)
Sâmbătă, 19 mai 2024, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a binecuvântat comunitatea ortodoxă din Bozieș, comuna Chiochiș.
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2024/05/20240515_103719-1200x675.jpg)
Cu acest prilej, de la ora 15:30, în prezența oficialităților locale și a credincioșilor din sat, , Părinte Benedict Bistrițeanul înconjurat de un sobor de clerici, a sfințit capela mortuară din localitate.
Aceasta a fost edificată în cursul anului 2024, iar investițiile au fost suportate de Primăria Comunei Chiochiș, de care aparține administrativ-teritorial localitatea Bozieș.
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2024/05/20230706_110516-1200x675.jpg)
La finalul slujbei, Părinte Benedict Bistrițeanul a rostit un cuvânt de învățătură și i-a felicitat pe toți cei implicați în viața și activitățile comunității.
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2024/05/435942421_3707256066189242_5143614174461832951_n-1200x1006.jpg)