SISTEM DE COLECTARE A DEȘEURILOR PLUTITOARE PE RÂUL SOMEȘ ÎN BECLEAN. LUCRĂRILE SUNT ÎN PLINĂ DESFĂȘURARE
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2023/08/1-14-1200x675.jpg)
Sistemul de colectare a deșeurilor plutitoare de pe râul Someș este deja în executare.
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2023/08/1-11-1-1200x675.jpg)
Amplasat în amonte de podul pietonal ce asigură legătura dintre Beclean și Beclenuț, sistemul de colectare a deșeurilor plutitoare este realizat din gabioane. Niște plase de sârmă umplute cu pietre ce au rol de apărare a malurilor râului.
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2023/08/1-5-1200x675.jpg)
Referitor la acest proiect de colectare a deșeurilor plutitoare de pe râul Someș, primarul Becleanului, Nicolae Moldovan, a explicat că: “acest sistem are un rol important prin eficientizarea protecției mediului. În ceea ce ne privește pe noi, ca instituție, primăria a eliberat avizele de funcționare, lucrarea fiind pusă în execuție de către de Apele Române Someș-Tisa” .
Potrivit specialiștilor în domeniu, acest sistem care colectează gunoiul plutitor rezolvă una dintre cele mai mari provocări de mediu .
![](https://www.becleanpress.ro/wp-content/uploads/2023/08/1-7-1200x675.jpg)